Suproleague

Soti nan Wikipedia, ansiklopedi gratis.
Ale nan navigasyon Ale nan rechèch
FIBA SuproLeague 2000-2001
Konpetisyon Euroleague Basketball
Espò Basketball pictogram.svg Basketball
Edisyon XLIV
Manadjè FIBA
Nan plas ou 28 oktòb 2000 - 13 me 2001
Patisipan yo 20
Rezilta
Gayan Maccabi Tel Aviv
(1er tit)
Dapre Panathīnaïkos
Twazyèm Efes Pilsen
Katriyèm CSKA Moskou
Estatistik
Top jwè Etazini Arriel McDonald (nan final yo)
Konpetisyon delè
Left arrow.svg FIBA Euroleague 1999-2000 Euroleague Basketball 2001-2002 Dwa arrow.svg

Suproleague a te pi wo konpetisyon ofisyèl Ewopeyen an pou klib baskètbòl , ki te òganize pa FIBA .

Istwa

Nan lane 2000 premye edisyon li te òganize, ki te fèt kòm yon rezilta nan yon diskisyon ant FIBA ak ULEB (Inyon lig lig baskètbòl).

An reyalite, jouk ane sa a Euroleague a , pi wo konpetisyon kontinantal la, te òganize pa FIBA ​​ak jere anba èg li yo (jouk 1996 ak non an nan Cup la chanpyon ) soti nan 1958 jouk 2000 . Surprenante, FIBA ​​pa te anrejistre trademark la Euroleague ak ULEB te pran avantaj de li lè l sèvi avèk li san yo pa gen enplikasyon legal, e konsa fòse FIBA ​​jwenn yon nouvo non pou konpetisyon li yo.

Rift la ant de kote sa yo okòmansman pa t 'sanble yo dwe kapab konpoze ak pi bon klib yo te divize ant de lig yo: nan mitan lòt ekip, Panathīnaïkos , Maccabi Tel Aviv , CSKA Moskou , Scavolini Pesaro ak Efes Pilsen rete ak FIBA, pandan y ap Olympiakos Piraeus , Virtus Bolòy , Real Madrid , Barcelone , TAU Vitoria ak Benetton Treviso te rantre nan ULEB la.

Nan mwa me 2001, Ewòp te gen de chanpyon kontinantal: Virtus Bolòy, gayan nan ULEB Euroleague la ak Izraelyen yo nan Maccabi Tel Aviv, gayan nan FIBA ​​Suproleague la.

Apre sezon tranzisyon sa a, lidè yo nan de òganizasyon yo te vin konvenki nan bezwen an vini ak yon nouvo tounwa sèl. Negosyasyon an te wè ULEB nan yon kondisyon klè nan siperyorite ak FIBA ​​pa te gen okenn chwa men aksepte kondisyon li yo. Kontinwe, Suproleague FIBA ​​a te absòbe Euroleague ULEB la.

Edisyon 2000-2001

Fòma

Premye faz la konsiste de yon sezon regilye , ak 20 ekip divize an 2 gwoup 10. Chak ekip jwe yon premye janm ak yon dezyèm janm kont chak ekip nan gwoup li yo, pou yon total de 18 alimèt. 8 nan tèt nan chak gwoup avanse nan wonn nan pentch nan 16, te jwe nan pi bon an nan 3 alimèt kòm byen ke ki vin apre trimès-final la. Ekip yo kat ki pase wonn lan Lè sa a, aksè Kat final la , ki te fèt nan Palais omnisports de Paris-Bercy soti nan 10 a 13 me 2001 .

Sezon regilye

Gwoup A.

Eskwadwon G. V. P. Dif
1. Lagrès Panathīnaïkos 18 13 5 113
2. Larisi CSKA Moskou 18 12 6 53
3. Kwoasi Osiguranje Split 18 12 6 28
4. Latiki Ülkerspor 18 11 7 62
5. Almay ALBA Bèlen 18 9 9 31
6. Lafrans ASVEL Villeurbanne 18 9 9 13
7. Lityani Lietuvos Rytas 18 7 11 -14
8. Polòy Śląsk Wrocław 18 7 11 -14
9. Itali Montepaschi Syèn 18 6 12 -89
10. Izrayèl Maccabi Ra'anana 18 4 14 -183

Gwoup B.

Ekip Pld W L Dif
1. Izrayèl Maccabi Tel Aviv 18 15 3 273
2. Latiki Efes Pilsen 18 13 5 katrevendis de
3. Sèbi Partizan Belgrad 18 11 7 -25
4. Lagrès Īraklīs Thessaloniki 18 10 8 -10
5. Itali Scavolini Pesaro 18 9 9 76
6. Lafrans Pau-Orthez 18 9 9 54
7. Bèljik Telindus Ostend 18 8 10 -66
8. Sloveni Krka Novo Mesto 18 7 11 -86
9. Almay Bayer 04 Leverkusen 18 6 12 -65
10. Syèd Plannja panyen 18 2 16 -243

Wonn nan 16

Ekip 1 Seri Ekip 2 Ras 1 Ras 2 Ras 3
(B1) Maccabi Tel Aviv Izrayèl 2 - 0 Polòy Śląsk Wrocław (A8) 81 - 75 85 - 62 -
(A4) Ülkerspor Latiki 1 - 2 Itali Scavolini Pesaro (B5) 91 - 81 83 - 96 85 - 88
(B3) Partizan Belgrade Sèbi ak Montenegwo 1 - 2 Lafrans ASVEL Villeurbanne (A6) 80 - 73 76 - 94 62 - 73
(A2) CSKA Moskou Larisi 2 - 0 Bèljik Telindus Ostend (B7) 94 - 76 77 - 70 -
(B2) Efes Pilsen Latiki 2 - 1 Lityani Lietuvos Rytas (A7) 89 - 78 69 - 73 86 - 67
(A3) Osiguranje Split Kwoasi 2 - 0 Lafrans Pau-Orthez (B6) 79 - 78 85 - 83 -
(B4) Īraklīs Thessaloniki Lagrès 1 - 2 Almay ALBA Bèlen (A5) 78 - 76 77 - 88 75 - 86
(A1) Panathīnaïkos Lagrès 2 - 0 Sloveni Krka Novo Mesto (B8) 82 - 65 84 - 79 -

Trimès final yo

Ekip 1 Seri Ekip 2 Ras 1 Ras 2 Ras 3
(B1) Makabi Tel Aviv Izrayèl 2 - 0 Itali Scavolini Pesaro (B5) 80 - 69 84 - 77 -
(A2) CSKA Moskou Larisi 2 - 0 Lafrans ASVEL Villeurbanne (A6) 78 - 63 82 - 76 -
(B2) Efes Pilsen Latiki 2 - 1 Kwoasi Fann Split (A3) 95 - 69 64 - 72 82 - 59
(A1) Panathīnaïkos Lagrès 2 - 0 Almay ALBA Bèlen (A5) 87 - 77 71 - 69 -

Kat final la

Tablo nòt

Semifinal Final la
Izrayèl Maccabi Tel Aviv 86
Larisi CSKA Moskou 80
Izrayèl Maccabi Tel Aviv 81
Lagrès Panathīnaïkos 67
Final 3èm / 4èm plas
Lagrès Panathīnaïkos 74 Latiki Efes Pilsen 91
Latiki Efes Pilsen 66 Larisi CSKA Moskou 85


Semifinal

Paris
11 Me 2001, 6:00 pm
Semifinal 1
Maccabi Tel Aviv 86 - 80
(21-19; 37-43; 60-52)
rapò
CSKA Moskou Palais Omnisport de Paris-Bercy (13 200 spect.)
Abit yo: Fenlann Carl Jungebrand
Espay Eduardo Sancha

Paris
11 Me 2001, 8:30 pm
Semi-final 2
Panathīnaïkos 74 - 66
(23-10; 38-23; 53-48)
rapò
Efes Pilsen Palais Omnisport de Paris-Bercy (13 200 spect.)
Abit yo: Lityani Romualdas Brazauskas
Lafrans Pascal Dorizon

Final 3èm / 4èm plas

Paris
13 Me 2001, 5:00 pm
Final 3èm / 4èm plas
Efes Pilsen 91 - 85
(14-17; 43-48; 60-68)
rapò
CSKA Moskou Palais Omnisport de Paris-Bercy (13 200 spect.)
Abit yo: Lityani Romualdas Brazauskas
Fenlann Carl Jungebrand

Final la

Paris
13 Me 2001, 9:00 pm
Final la
Maccabi Tel Aviv 81 - 67
(15-13; 37-23; 54-48)
rapò
Panathīnaïkos Palais Omnisport de Paris-Bercy (13 200 spect.)
Abit yo: Espay Eduardo Sancha
Lafrans Pascal Dorizon


Kòmanse Quintet Pt Rim Bourik
P. 14 Sloveni Arriel McDonald 21 2 9
GA 8 Etazini Anthony Parker 13 6 3
G. 10 Izrayèl Tal Burstein 5 3 2
AG 4 Izrayèl Nadav Henefeld 7 2 1
C. 7 Etazini Nate Huffman 21 9 0
Ban pak:
G. 5 Izrayèl Mak Brisker 3 0 0
PG 6 Izrayèl Derrick byen file 5 0 0
AG 9 Izrayèl Gur Shelef 2 2 2
AG 11 Izrayèl Elad Savion ni
POU 12 Izrayèl Velibor Radović ni
C. 13 Izrayèl Radisav Ćurčić 4 2 0
C. 15 Etazini David Sternlight 0 0 0
Antrenè:
Izrayèl Pini Gershon
Twous kò bluesides.png
Kò baskètbòl kit.png
Kit shorts.svg
Kit shorts.svg
Maccabi Tel Aviv
Kit kò whitesides.png
Kò baskètbòl kit.png
Kit shorts.svg
Kit shorts.svg
Panathinaikos
Maccabi Tel Aviv Estatistik Panathinaikos
19/39 (48.7%) Piki soti nan 2 17/33 (51.5%)
5/9 (55.6%) Piki soti nan 3 6/23 (26.1%)
28/34 (82.4%) Lanse gratis 15/18 (83,3%)
3 Rebondans ofansif 7
23 Rebondisman defansiv 22
26 Rebondisman total 29
17 Ede 11
7 Objè voye boul 10
7 Boul yo vòlè li 5
0 Sispann 0
27 Fay 29


Gayan Suproleague
600px Blan Blue Jòn ak Star.png

Maccabi Tel Aviv
1er tit
Kòmanse Quintet Pt Rim Bourik
P. 5 Lagrès Giōrgos Kalaitzīs 0 1 2
AP 10 Sèbi Dejan Bodiroga 27 8 1
AP 4 Lagrès Fragkiskos Alvertis 5 3 1
AG 8 Lagrès Antōnīs Fōtsīs 15 8 0
C. 12 Sèbi Željko Rebrača 0 1 0
Ban pak:
P. 6 Almay Michael Koch 9 3 3
AG 7 Espay Johnny Rogers 2 2 0
P. 9 Itali Ferdinando Gentile 3 1 3
AG 11 Espay Darryl Middleton 0 1 0
C. 13 Iland Pat Burke 2 1 0
AG 14 Lagrès Iōannīs Rodostoglou ni
G. 15 Lagrès Giōrgos Mpalogiannīs 0 0 0
Antrenè:
Sèbi Željko Obradović

Genyen pwogramasyon

Non Nat. Wòl Spòtif Alt.
4 Izrayèl AG Nadav Henefeld 202
5 Etazini G. Mak Brisker 195
6 Etazini P. Derrick byen file 183
7 Etazini C. Nate Huffman 211
8 Etazini G. Anthony Parker 198
9 Izrayèl AG Gur Shelef 200
10 Izrayèl G. Tal Burstein 198
11 Izrayèl AP Elad Savion 199
12 Yougoslavi POU Velibor Radović 202
13 Yougoslavi C. Radisav Ćurčić 218
14 Etazini P. Arriel McDonald 189
15 Etazini C. David Sternlight 205
Izrayèl Anèks Pini Gershon

Prim

Atik ki gen rapò

Lyen ekstèn

Basketball Portal Basketball : Aksè nan antre Wikipedia ki gen rapò ak baskètbòl