1964 Olympics Echèk

Soti nan Wikipedia, ansiklopedi gratis.
Ale nan navigasyon Ale nan rechèch
1964 Olympics Echèk
Konpetisyon Echèk olenpik
Espò Chess.svg echèk
Edisyon 16yèm
Manadjè FIDE
Nan plas ou soti nan 2 novanm 1964
rive 25 novanm 1964
Mete Izrayèl Izrayèl
Tel Aviv
Patisipan yo 50 ekip pou yon total de 294 jwè yo
Nasyon yo 50
Fòmil de-faz tounwa louvri ak jij Italyen-style
Etablisman / I. Sheraton otèl
Rezilta
Gold medal blank.svg Inyon Sovyetik Inyon Sovyetik
(7th tit)
Meday an ajan blank.svg Ajan Yougoslavi Yougoslavi
Bwonz meday blank.svg Bwonz drapo West Almay
Katriyèm Ongri Ongri
Estatistik
Alimèt ki te fèt 1820
Ben Gurion ak ekip la genyen Sovyetik - Olympiad Echèk 1964.jpg
David Ben Gurion rekonpanse ekip Sovyetik la.
Konpetisyon delè
Left arrow.svg 1962 Olympics Echèk 1966 Olympics Echèk Dwa arrow.svg

Olympics Echèk 1964 yo te fèt nan Tel Aviv , pèp Izrayèl la , soti nan 2-25 Novanm. Se te sèzyèm edisyon ofisyèl la (ki te òganize pa FIDE ) nan konpetisyon an, e li enkli yon sèl tounwa louvri . [1]

Chanpyona

Tounwa a, premye ki te jwe nan pwovens Lazi , te ale nan 294 jwè (ki gen ladan 71 ak tit la nan Gran Mèt oswa Mèt Entènasyonal ) soti nan 50 nasyon diferan, ki reprezante tout senk kontinan la pou premye fwa; se te premye patisipasyon Ostrali a . Chak ekip te kapab pote sis jwè, ki gen ladan de rezèv.

Ekip yo te divize an sèt gwoup; premye a mete nan chak patisipe nan final la A, pandan ke lòt moun yo te divize dapre plasman an nan twa final lòt, dènye a ki ak sèlman uit ekip yo.

Premye etap

Tablo sa a bay lis gwoup yo nan ki ekip yo te divize. Kalifye pou final A yo make an fonse ak italik , ki kalifye pou final B an fonse sèlman epi ki kalifye nan final C an italik sèlman .

Gwoup 1 Chili Chili Filipin Filipin Afrik di Sid Afrik di Sid Espay Espay Swis Swis Inyon Sovyetik Inyon Sovyetik Venezyela Venezyela
Gwoup 2 Otrich Otrich Bolivi Bolivi Lend Lend Yougoslavi Yougoslavi Meksik Meksik Mongoli Mongoli Netherlands Netherlands
Gwoup 3 Lafrans Lafrans Iland Iland Izrayèl Izrayèl Liksanbou Liksanbou Scotland Scotland Syèd Syèd Ongri Ongri
Gwoup 4 Angletè Angletè Iran Iran Nòvèj Nòvèj drapo Polòy Pòtigal Pòtigal Etazini Etazini Latiki Latiki
Gwoup 5 Ostrali Ostrali Tchekoslovaki Tchekoslovaki Kolonbi Kolonbi Kiba Kiba Paragwe Paragwe Pòtoriko Pòtoriko Woumani Woumani
Gwoup 6 Ajantin Ajantin Kanada Kanada Ekwatè Ekwatè East Almay East Almay Islann Islann Mwàn Mwàn Irigwe Irigwe
Gwoup 7 Bilgari Bilgari Lil Chip Lil Chip Danmak Danmak Fenlann Fenlann drapo West Almay Lagrès Lagrès Perou Perou Rep Repiblik Dominikèn Rep Repiblik Dominikèn

Nan de premye gwoup yo pa te gen anpil konpetisyon pou aksè nan final A: nan premye gwoup la Espay te garanti pasaj la nan bat Swis ak Inyon Sovyetik jere yo jwenn 23,5 pwen soti nan 24 posib la, pandan ke yo nan dezyèm gwoup la Otrich la pèdi espwa apre pèdi anpil tou de Yougoslavi ak Netherlands . Pèp Izrayèl la kalifye nan twazyèm gwoup la nan depans lan nan Sweden pa bat yo nan wonn ki sot pase a, pandan ke yo nan gwoup 4 Polòy te jwenn aksè nan depans lan nan Angletè .

Batay la sèlman nan senkyèm gwoup la te ke ant Kolonbi ak Paragwe pou aksè a B final la, jwenn nan lèt la; Almay de Lès echwe pou pou kalifye nan gwoup la sizyèm apre pèdi devan de rival dirèk yo, pandan ke yo nan wonn ki sot pase a Bilgari ak Almay Lwès pase fasil.

Dezyèm faz

Dezyèm faz la te kòmanse sou Novanm 10th. Inyon Sovyetik te kòmanse nan yon bon kòmanse, men li te wè plon yo retresi lè yo te pèdi 3-1 nan West Almay nan wonn nan senkyèm. Apre bat Etazini 4-0, sepandan, plon yo ogmante nan yon maj san danje, ki mennen yo pou pou genyen yon lòt meday lò. Nan dezyèm plas plizyè ekip altène; Woumani nan premye jij yo te ranplase pa Tchekoslovaki ak Etazini , epi pita pa Yougoslavi , ki, te favorize nan final la pa opozan douser, finalman te genyen ajan. Pou kwiv la, Ongri ak West Almay te fè fas youn ak lòt nan wonn ki sot pase a: lèt la, malgre pèdi 2.5-1.5, jere yo kenbe twazyèm pozisyon an.

Rezilta absoli

Pos. Eskwadwon Chessboard Pwen
Anvan Dezyèmman Twazyèm Katriyèm Senkyèm (1er rezèv) Sizyèm (2nd rezèv)
Final A
Gold medal.svg Inyon Sovyetik Inyon Sovyetik GM [2] Tigran Petrosyan GM Michail Botvinnik GM Vasily Smyslov GM Paul Keres GM Leonid Štejn GM Boris Spassky 36.5
Silver medal.svg Yougoslavi Yougoslavi GM Svetozar Gligorić GM Borislav Ivkov GM Aleksandar Matanović GM Bruno Parma GM Mijo Udovčić MI [3] Milan Matulović 32
Bwonz medal.svg drapo West Almay GM Wolfgang Unzicker GM Klaus Darga GM Lothar Schmidt Helmut Pfleger Dieter Mohrlock Wolfram Bialas 30.5
4 Ongri Ongri GM Lajos Portisch GM László Szabó GM István Bilek GM Levente Lengyel MI Győző Forintos MI János Flesch 30
5 Tchekoslovaki Tchekoslovaki GM Luděk Pachman GM Miroslav Filip MI Vlastimir Hort Lubomir Kaválek Vlastimil Jansa František Blatný 28.5
6 Etazini Etazini GM Samyèl Reshevsky GM Pál Benkő Anthony Saidi GM Arthur Bisguier MI Donald Byrne William Addison 27.5
7 Bilgari Bilgari GM Nikola Pǎdevski GM Georgi Tringov GM Milko Bobocov Ljuben Popov MI Zdravko Milev Nikola Spiridonov 27
8 Woumani Woumani MI Theodor Ghiţescu MI Florin Gheorghiu MI Victor Ciocâltea Corvin Radovici Gheorghe Mititelu Constantin Botez 27
Final B
15 East Almay East Almay GM [2] Wolfgang Uhlmann MI [3] Burkhard Malick Heinz Liebert MI Reinhart Fuchs Werner Golz Günther Möhring 38.5
16 Syèd Syèd GM Gideon Ståhlberg Martin Johansson Kristian Sköld Zandor Nilsson Börje Jansson Anton Frihd 32
17 Danmak Danmak MI Borge Andersen Bent Kølvig Bjørn Brinck-Claussen Kaj Blom Ole Jakobsen Sigfred Soti nan 31.5
Final C
29 Islann Islann Björn Þorsteinsson Trausti Björnsson Jónas Þorvaldsson Jón Kristinsson Magnús Sólmundarson Bragi Kristjánsson 37.5
30 Swis Swis MI [3] Josef Kupper MI Maximilian Blau MI Edwin Bhend Edgard Walther Rolf Roth Rino Castagna 36.5
31 Kolonbi Kolonbi MI Miguel Cuéllar Gacharna Juan Minaya Molano Carlos Enrique Cuartas H. Tejada Bernardo Fernández José Rodríguez 35
Final D
43 Ostrali Ostrali Gregory Simon Koshnitsky John Hanks William Geus Maxwell Fuller Trevor Hay Phillip Viner 22.5
44 Afrik di Sid Afrik di Sid Kurt Dreyer Kenneth Kirby Simon Rubinstein David Friedgood Jack Wolpert David Isaacson 18
45 Bolivi Bolivi Percy Ramírez Hernan Salazar Juan Zegada Juan Carvajal 15.5

Rezilta endividyèl yo

Meday yo te bay jwè yo sou chak echikye ak pi bon twa pousantaj nan pwen pou chak jwèt.

Jwè Pwen Alimèt %
Premye echikye
Gold medal.svg East Almay Wolfgang Uhlmann 15 18 83.3
Silver medal.svg Kolonbi Miguel Cuéllar Gacharna 14 18 77.8
Bwonz medal.svg Ongri Lajos Portisch 12 16 75.0
Dezyèm tablo echikye
Gold medal.svg Mongoli Tudev Uitumen 13.5 17 79.4
Silver medal.svg Fenlann Heikki Westerinen 13 17 76.5
Bwonz medal.svg Inyon Sovyetik Michail Botvinnik 9 12 75.0
Twazyèm echikye
Gold medal.svg Inyon Sovyetik Vasily Smyslov 11 13 84.6
Silver medal.svg Chili Pablo Vergara 10.5 15 70.0
Bwonz medal.svg Fenlann Aatos Fred 11 16 68.8
Bwonz medal.svg Bilgari Milko Bobocov
Katriyèm echikye
Gold medal.svg Inyon Sovyetik Paul Keres 10 12 83.3
Gold medal.svg Afrik di Sid David Friedgood
Gold medal.svg West Almay Helmut Pfleger
Senkyèm echikye (1ye rezèv)
Gold medal.svg Inyon Sovyetik Leonid Štejn 10 13 76.9
Silver medal.svg Bilgari Zdravko Milev 11.5 16 71.9
Bwonz medal.svg Angletè Owen Hindle 11 16 68.8
Sizyèm echikye (2èm rezèv)
Gold medal.svg Yougoslavi Milan Matulović 11 13 84.6
Gold medal.svg East Almay Günther Möhring
Bwonz medal.svg Inyon Sovyetik Boris Spassky 10.5 13 80.8

Meday endividyèl pa nasyon

Peyi Gold medal.svg Silver medal.svg Bwonz medal.svg Total
Inyon Sovyetik Inyon Sovyetik 3 0 2 5
East Almay East Almay 2 0 0 0
Afrik di Sid Afrik di Sid 1 0 0 1
drapo West Almay 1 0 0 1
Mongoli Mongoli 1 0 0 1
Yougoslavi Yougoslavi 1 0 0 1
Fenlann Fenlann 0 1 1 2
Bilgari Bilgari 0 1 1 2
Kolonbi Kolonbi 0 1 0 1
Chili Chili 0 1 0 1
Ongri Ongri 0 0 1 1
Angletè Angletè 0 0 1 1

Remak

  1. ^ Souvan yo rele maskilen, li te aktyèlman ouvè a jwè fi kòm byen.
  2. ^ Yon b gran Anseyan
  3. ^ Yon b c Mèt Entènasyonal

Lòt pwojè

Lyen ekstèn

Echèk Portal Echèk : jwenn aksè nan antre Wikipedia ki gen rapò ak echèk