Bèlj Motosiklèt Grand Prix

Soti nan Wikipedia, ansiklopedi gratis.
Ale nan navigasyon Ale nan rechèch
Bèlj Motosiklèt Grand Prix
Espò IlmorX3-003.png Motosiklèt
Nèg Grand Prix nan chanpyona nan lemonn
peyi Bèljik Bèljik
Mete Awondisman nan Spa-Francorchamps
Kadans Anyèl
Istwa
Fondasyon GP 1949
Kantite edisyon 62 a 1990 (41 valab pou chanpyona mondyal la)
Dosye ranport Giacomo Agostini (8)
Dènye edisyon GP 1990

Grand Prix Motosiklèt Bèlj la se te youn nan tès chanpyona mondyal la .

Istwa

Te jwe la pou premye fwa nan 1921 sou yon sikwi wout nan 15 kilomèt ant tout ti bouk yo nan Francorchamps , Malmedy ak Stavelot (kous la ap vin pi byen li te ye tankou " Awondisman nan Spa-Francorchamps "), ak valab pou chanpyona Ewopeyen an nan 1926 , 1930 , 1938 ak 1939 , ras la te vin yon pati nan chanpyona Mondyal la depi premye edisyon an ( 1949 ).

1979 te wè ras la pran plas sou yon nouvo sikwi pèmanan; move kondisyon asfalt la, sepandan, deklanche yon grèv pa chofè ofisyèl yo. Li demenaje ale rete nan Zolder pou sezon an 1980 (li te twazyèm fwa ke ras la pa te fèt nan Spa; sa yo anvan yo te nan 1923 nan Dinant ak nan 1936 nan Floreffe ), li retounen nan kous la Ardenne soti nan 1981 , yo rete la jouk 1990 .

Woulo onè

Edisyon pa valab pou chanpyona mondyal la

Ane Awondisman klas 175 klas 250 klas 350 klas 500
1921 Spa Bèljik René Kieken UK Hubert Hassall
1922 Spa UK Geoff Davison UK E. Remington Bèljik Gaston Antoine
1923 Dinant-Feschaux UK Wal Handley Bèljik Jean Huynen UK Freddie Dixon
1924 Spa UK Geoff Davison UK Bert Taylor Iland Paddy Johnston UK Alec Bennett
1925 Spa Bèljik Norbert Vanneste UK Jock Porter UK Wal Handley UK Alec Bennett
1926 Spa Bèljik René Milhoux UK Jock Porter UK Frank Longman UK Jimmie Simpson
1927 Spa Almay Arthur Geiß UK Syd Crabtree UK Jimmie Simpson Iland Stanley Woods
1928 Spa Almay Arthur Geiß UK Syd Crabtree Bèljik J. Treborg UK Charlie Dodson
1929 Spa UK Bert Kershaw UK Jock Porter UK Wal Handley UK Charlie Dodson
1930 Spa Bèljik Yvan Goor UK Syd Crabtree UK Ernie Nott Iland Henry Tyrell-Smith
1931 Spa UK Eric Fernihough UK Ted Mellors UK Jimmie Guthrie Iland Stanley Woods
1932 Spa UK Eric Fernihough UK Ted Mellors UK Jimmie Simpson Iland Stanley Woods
1933 Spa Bèljik Yvan Goor UK Wal Handley UK Jimmie Guthrie UK Tim Hunt
1934 Spa Bèljik Yvan Goor Iland Henry Tyrell-Smith UK Jimmie Simpson UK Wal Handley
1935 Spa Bèljik Maurice van Geert Almay Arthur Geiß UK Jan Blan UK Jimmie Guthrie
1936 Floreffe Lafrans Jean Térigi Almay Arthur Geiß UK Ted Mellors UK Jimmie Guthrie
1937 Spa Almay Bernhard Petruschke Almay Walfried Winkler UK Jan Blan UK Jimmie Guthrie
1938 Spa Bèljik Léon Neumann Almay Ewald Kluge UK Jan Blan Almay Georg Meier
1939 Spa Almay Ewald Kluge UK Ted Mellors Almay Georg Meier

Edisyon valab pou chanpyona mondyal la

Ane Awondisman Klas 50 klas 125 klas 250 Klas 350 Klas 500 Sidecar Rapò
1949 Spa UK Freddie Frith UK William Doran UK Oliver - Jenkinson Rapò
1950 Spa UK Bob Foster Itali Umberto Masetti UK Itali Oliver - Dobelli Rapò
1951 Spa UK Geoff Duke UK Geoff Duke UK Itali Oliver - Dobelli Rapò
1952 Spa UK Geoff Duke Itali Umberto Masetti UK Oliver- Pri Rapò
1953 Spa UK Fergus Anderson Itali Umberto Masetti UK Oliver - Dibben Rapò
1954 Spa Ostrali Ken Kavanagh UK Geoff Duke UK Oliver - Nutt Rapò
1955 Spa UK Bill Lomas Itali Giuseppe Colnago Almay Noll - Cron Rapò
1956 Spa Itali Carlo Ubbiali Itali Carlo Ubbiali UK Jan Surtees UK Jan Surtees Almay Noll - Cron Rapò
1957 Spa Itali Tarquinio Provini UK John Hartle Ostrali Keith Campbell Itali Gratis gratis tèt ou Almay Schneider - Strauß Rapò
1958 Spa Itali Alberto Gandossi UK Jan Surtees UK Jan Surtees Almay Schneider - Strauß Rapò
1959 Spa Itali Carlo Ubbiali UK Jan Surtees Almay Schneider - Strauß Rapò
1960 Spa East Almay Ernst Degner Itali Carlo Ubbiali UK Jan Surtees Almay Fath - Wohlgemuth Rapò
1961 Spa Swis Luigi Taveri Rhodesia Jim Redman Rhodesia Gary Hocking Swis Scheidegger - Burkhardt Rapò
1962 Spa Almay Ernst Degner Swis Luigi Taveri UK Bob McIntyre UK Mike Hailwood Swis UK Camathias - ivè Rapò
1963 Spa Japon Isao Morishita Otrich Bert Schneider Japon Fumio Itō UK Mike Hailwood Swis UK Scheidegger - Robinson Rapò
1964 Spa nò Iland Ralph Bryans Kanada Mike Duff UK Mike Hailwood Almay Deubel - Hörner Rapò
1965 Spa Almay Ernst Degner Rhodesia Jim Redman UK Mike Hailwood Swis UK Scheidegger - Robinson Rapò
1966 Spa UK Mike Hailwood Itali Giacomo Agostini Swis UK Scheidegger - Robinson Rapò
1967 Spa Almay Hans-Georg Anscheidt UK Bill Ivy Itali Giacomo Agostini Almay Enders - Engelhardt Rapò
1968 Spa Almay Hans-Georg Anscheidt UK Phil Li Itali Giacomo Agostini Almay Auerbacher - Hahn Rapò
1969 Spa Ostrali Barry Smith UK Dave Simmonds Espay Santiago Herrero Itali Giacomo Agostini Almay Fath - Kalauch Rapò
1970 Spa Netherlands Aalt Toersen Espay Ángel Nieto UK Rodney Gould Itali Giacomo Agostini Almay Butscher - J. Huber Rapò
1971 Spa Netherlands Jan de Vries UK Barry Sheene Itali Silvio Grassetti Itali Giacomo Agostini Almay Schauzu - Kalauch Rapò
1972 Spa Espay Ángel Nieto Espay Ángel Nieto Fenlann Jarno Saarinen Itali Giacomo Agostini Almay Enders - Engelhardt Rapò
1973 Spa Netherlands Jan de Vries Netherlands Jos Schurgers Fenlann Teuvo Länsivuori Itali Giacomo Agostini Almay Enders - Engelhardt Rapò
1974 Spa Almay Gerhard Thurow Espay Ángel Nieto Syèd Kent Andersson UK Phil Li Almay Steinhausen - J. Huber Rapò
1975 Spa Bèljik Julien van Zeebroeck Itali Paolo Pileri Venezyela Johnny Cecotto UK Phil Li Almay Steinhausen - J. Huber Rapò
1976 Spa Almay Herbert Rittberger Espay Ángel Nieto Itali Walter Villa UK John Williams Almay Steinhausen - J. Huber Rapò
1977 Spa Itali Eugenio Lazzarini Itali Pier Paolo Bianchi Itali Walter Villa UK Barry Sheene Almay Schwärzel - A. Huber Rapò
1978 Spa Espay Ricardo Tormo Itali Pier Paolo Bianchi Itali Paolo Pileri Netherlands Wil Hartog Swis Holzer - Meierhans Rapò
1979 Spa Netherlands Henk van Kessel Ostrali Barry Smith Otrich Edi Stöllinger New Zeland Dennis Iland Almay UK Steinhausen - Arthur Rapò
1980 Zolder Swis Stefan Dörflinger Espay Ángel Nieto Almay Anton Mang Etazini Randy Mamola UK Syèd Taylor - Johansson Rapò
1981 Spa Espay Ricardo Tormo Almay Anton Mang Itali Marco Lucchinelli Swis Biland - Waltisperg Rapò
1982 Spa Espay Ricardo Tormo Almay Anton Mang Etazini Freddie Spencer Swis Biland - Waltisperg Rapò
1983 Spa Itali Eugenio Lazzarini Bèljik Didier de Radiguès Etazini Kenny Roberts Swis Biland - Waltisperg Rapò
Ane Awondisman Klas 80 klas 125 klas 250 Klas 350 Klas 500 Sidecar Rapò
1984 Spa Swis Stefan Dörflinger Almay Manfred Herweh Etazini Freddie Spencer Lafrans Michel - Fresc Rapò
1985 Spa Itali Fausto Gresini Etazini Freddie Spencer Etazini Freddie Spencer Netherlands Streuer - Schnieders Rapò
1986 Spa Itali Domenico Brigaglia Espay Pons sit Etazini Randy Mamola UK Webster - Hewitt Rapò
1988 Spa Espay Jorge Martínez Espay Pons sit Ostrali Wayne Gardner Swis Biland - Waltisperg Rapò
1989 Spa Netherlands Hans Spaan Swis Jacques Cornu Etazini Eddie Lawson Netherlands Streuer - de Haas Rapò
1990 Spa Netherlands Hans Spaan Etazini Jan Kocinski Etazini Wayne Rainey Netherlands Streuer - de Haas Rapò

Lyen ekstèn