Chanpyona baskètbòl Ewopeyen fanm yo

Soti nan Wikipedia, ansiklopedi gratis.
Ale nan navigasyon Ale nan rechèch
FIBA EuroBasket Fanm
FIBA Europe.jpg
Espò Basketball pictogram.svg Basketball
Federasyon FIBA Ewòp
Kontinan Ewòp
Manadjè FIBA Ewòp
Tit Chanpyon Ewopeyen an
Kadans biennale
Patisipan yo 16
Sit wèb http://www.fibaeurope.com
Istwa
Fondasyon 1938
Holder Espay Espay

FIBA chanpyona baskètbòl fanm Ewopeyen an se yon konpetisyon biennal espò kontinantal ki te òganize pa FIBA Ewòp , federasyon baskètbòl Ewopeyen an. Non ofisyèl evènman an se FIBA EuroBasket Fanm .

Li se yon tounwa ant ekip nasyonal, ki asiyen tit la nan chanpyon Ewopeyen an genyen ekip nasyonal la, epi li se anjeneral ki valab pou kalifye pou jwèt yo Olympic ak gode mond baskètbòl fanm yo .

Premye chanpyona baskètbòl Ewopeyen an te fèt an 1938 nan peyi Itali . Epidemi Dezyèm Gè Mondyal la te anpeche repetisyon evènman an, ki te rekòmanse an 1950, chak de zan, nan menm ane. Depi 1981, li te fèt chak de zan, nan ane enpè.

Itali se nasyon ki te òganize evènman sa a plizyè fwa nan tan lontan, nan tout sèt ( 1938 , 1968 , 1974 , 1981 , 1985 , 1993 , 2007 ).

Evènman an depi lontan te domine pa Inyon Sovyetik la , ki ant 1950 ak 1991 te genyen 21 edisyon soti nan 22 diskite yo. Apre yap divòse nan Sovyetik la, tit la te genyen nan yon lòt okazyon 5 pa sitwayen yo nan ansyen repiblik Sovyetik yo (3 fwa pa Larisi ak yon fwa pa Lityani ak Ikrèn ).

Woule onè

Ane Peyi lame Final la Final 3èm / 4èm plas
nòt Ajan Bwonz nòt 4èm plas
1938 Itali
Itali
Itali
Itali
wonn sèl Lityani
Lityani
Polòy
Polòy
wonn sèl Lafrans
Lafrans
1950 Ongri
Ongri
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Ongri
Ongri
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
wonn final la Lafrans
Lafrans
1952 Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
Ongri
Ongri
wonn final la Bilgari
Bilgari
1954 Yougoslavi
Yougoslavi
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
Bilgari
Bilgari
wonn final la Ongri
Ongri
1956 Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
49-41 Ongri
Ongri
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
91-60 Bilgari
Bilgari
1958 Polòy
Polòy
Bilgari
Bilgari
wonn final la Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
wonn final la Yougoslavi
Yougoslavi
1960 Bilgari
Bilgari
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Bilgari
Bilgari
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
wonn final la Polòy
Polòy
1962 Lafrans
Lafrans
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
63-46 Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
Bilgari
Bilgari
48-36 Woumani
Woumani
1964 Ongri
Ongri
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
55-53 Bilgari
Bilgari
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
68-47 Woumani
Woumani
1966 Woumani
Woumani
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
74-66 Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
East Almay
East Almay
65-60 Woumani
Woumani
1968 Itali
Itali
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Yougoslavi
Yougoslavi
Polòy
Polòy
wonn final la East Almay
East Almay
1970 Netherlands
Netherlands
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
94-33 Lafrans
Lafrans
Yougoslavi
Yougoslavi
77-66 Bilgari
Bilgari
1972 Bilgari
Bilgari
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Bilgari
Bilgari
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
wonn final la Lafrans
Lafrans
1974 Itali
Itali
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
Itali
Itali
wonn final la Ongri
Ongri
1976 Lafrans
Lafrans
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
Bilgari
Bilgari
wonn final la Lafrans
Lafrans
1978 Polòy
Polòy
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
wonn final la Yougoslavi
Yougoslavi
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
wonn final la Lafrans
Lafrans
1980 Yougoslavi
Yougoslavi
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
95-49 Polòy
Polòy
Yougoslavi
Yougoslavi
61-57 Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
1981 Itali
Itali
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
85-42 Polòy
Polòy
Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
76-74 Yougoslavi
Yougoslavi
1983 Ongri
Ongri
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
91-70 Bilgari
Bilgari
Ongri
Ongri
82-79 Yougoslavi
Yougoslavi
1985 Itali
Itali
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
103-69 Bilgari
Bilgari
Ongri
Ongri
103-76 Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
1987 Espay
Espay
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
83-73 Yougoslavi
Yougoslavi
Ongri
Ongri
75-67 Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
1989 Bilgari
Bilgari
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
64-61 Tchekoslovaki
Tchekoslovaki
Bilgari
Bilgari
79-69 Yougoslavi
Yougoslavi
1991 Izrayèl
Izrayèl
Inyon Sovyetik
Inyon Sovyetik
97-84 Yougoslavi
Yougoslavi
Ongri
Ongri
65-61 Bilgari
Bilgari
1993 Itali
Itali
Espay
Espay
63-53 Lafrans
Lafrans
Slovaki
Slovaki
68-67 Itali
Itali
1995 Repiblik Tchekoslovaki
Repiblik Tchekoslovaki
Ikrèn
Ikrèn
77-66 Itali
Itali
Larisi
Larisi
69-50 Slovaki
Slovaki
1997 Ongri
Ongri
Lityani
Lityani
72-62 Slovaki
Slovaki
Almay
Almay
86-61 Ongri
Ongri
1999 Polòy
Polòy
Polòy
Polòy
59-56 Lafrans
Lafrans
Larisi
Larisi
78-49 Slovaki
Slovaki
2001 Lafrans
Lafrans
Lafrans
Lafrans
73-68 Larisi
Larisi
Espay
Espay
89-74 Lityani
Lityani
2003 Lagrès
Lagrès
Larisi
Larisi
59-56 Repiblik Tchekoslovaki
Repiblik Tchekoslovaki
Espay
Espay
87-81 Polòy
Polòy
2005 Latiki
Latiki
Repiblik Tchekoslovaki
Repiblik Tchekoslovaki
72-70 Larisi
Larisi
Espay
Espay
83-65 Lityani
Lityani
2007 Itali
Itali
Larisi
Larisi
74-68 Espay
Espay
Byelorisi
Byelorisi
72-63 Letoni
Letoni
2009 Letoni
Letoni
Lafrans
Lafrans
57-53 Larisi
Larisi
Espay
Espay
63-56 Byelorisi
Byelorisi
2011 Polòy
Polòy
Larisi
Larisi
59-42 Latiki
Latiki
Lafrans
Lafrans
63-56 Repiblik Tchekoslovaki
Repiblik Tchekoslovaki
2013 Lafrans
Lafrans
Espay
Espay
70-69 Lafrans
Lafrans
Latiki
Latiki
92-71 Sèbi
Sèbi
2015 Ongri / Woumani
Ongri Woumani
Sèbi
Sèbi
76-68 Lafrans
Lafrans
Espay
Espay
74-58 Byelorisi
Byelorisi
2017 Repiblik Tchekoslovaki
Repiblik Tchekoslovaki
Espay
Espay
71-55 Lafrans
Lafrans
Bèljik
Bèljik
78-45 Lagrès
Lagrès
2019 Sèbi / Letoni
Sèbi Letoni
Espay
Espay
86-66 Lafrans
Lafrans
Sèbi
Sèbi
81-55 UK
UK
2021 Lafrans / Espay
Lafrans Espay
Sèbi
Sèbi
63-54 Lafrans
Lafrans
Bèljik
Bèljik
77-69 Byelorisi
Byelorisi

Meday tab pou nasyon yo

Done mete ajou nan edisyon 2019 la

Pos. peyi Lò Ajan Bwonz Total
1 Inyon Sovyetik Inyon Sovyetik 21 1 0 22
2 Espay Espay 4 1 5 10
3 Larisi Larisi 3 3 2 8
4 Lafrans Lafrans 2 8 1 11
5 Sèbi Sèbi 2 0 1 3
6 Bilgari Bilgari 1 5 4 10
7 Polòy Polòy 1 2 2 5
8 Itali Itali 1 1 1 3
9 Repiblik Tchekoslovaki Repiblik Tchekoslovaki 1 1 0 2
Lityani Lityani 1 1 0 2
11 Ikrèn Ikrèn 1 0 0 1
12 Tchekoslovaki Tchekoslovaki 0 7 8 15
13 Yougoslavi Yougoslavi 0 4 2 6
14 Ongri Ongri 0 2 5 7
15 Slovaki Slovaki 0 1 1 2
Latiki Latiki 0 1 1 2
17 Bèljik Bèljik 0 0 2 2
18 Byelorisi Byelorisi 0 0 1 1
Almay Almay 0 0 1 1
East Almay East Almay 0 0 1 1

Lòt pwojè

Lyen ekstèn

Pallacanestro Portale Pallacanestro : accedi alle voci di Wikipedia che trattano di pallacanestro