Euroleague Basketball

Soti nan Wikipedia, ansiklopedi gratis.
Ale nan navigasyon Ale nan rechèch
Euroleague Basketball
Euroleague Basketball logo.png
Espò Basketball pictogram.svg Basketball
Nèg ekip klib
Federasyon FIBA Ewòp
Kontinan Ewòp
Manadjè Euroleague Basketball
Deviz Mwen santi devosyon
Tit Gayan Euroleague Basketball
Kadans anyèl
Ouvèti Oktòb
Patisipan yo 18 ekip
Fòmil sezon regilye, jwe-konpwomi, final kat
Sit wèb Euroleague.net
Istwa
Fondasyon 1958
Holder Anadolu Efes [1]
Dosye ranport Real Madrid (10)
Dènye edisyon Euroleague Basketball 2020-2021
Edisyon nan pwogrè Euroleague Basketball 2021-2022

Euroleague a (ofisyèlman Turkish Airlines Euroleague Basketball [2] pou rezon piblisite) se konpetisyon an tèt Ewopeyen an pou klib baskètbòl gason an.

Nan dediksyon aktyèl li yo, li se yon lig semi-fèmen nan ki yon total de dizwit klib ki fè pati FIBA Ewòp pran pati: onz yo fiks, senk antre chak ane reyalize objektif sèten ak de patisipe pa envitasyon. Detantè aktyèl la nan twofe a se ekip Tik la nan Anadolu Efes, ki nan edisyon ki sot pase a (2020-21) frape tit la an premye nan istwa li yo.

Evènman an, ki te fonde an 2000 lè FIBA bliye enskri non an Euroleague, te okòmansman òganize pa ULEB ak Lè sa a pase nan 2009 anba kontwòl la nan Euroleague Byen Komèsyal (ECA).

Istwa

Kòmansman yo

An 1954 Gabriel Hanot , jounalis franse nan L'Équipe , te nan mitan enspiratè yo nan kreyasyon Cup Ewopeyen an , apre yo fin ale nan yon match zanmitay ant angle yo nanWolverhampton ak Ongwa yo nan Budapest Honvéd . [3]

Sou vag nan siksè, kèk ane pita, pandan chanpyona Ewopeyen an 1957 , Sekretè Jeneral la nan FIBA Renato William Jones , ansanm ak lòt manm yo nan komisyon an, Borislav Stanković (Yougoslavi), Raimundo Saporta (Espay), Robert Busnel ( Lafrans), Miloslav Kříž (Tchekoslovaki) ak Nikolaj Semaško (Inyon Sovyetik), pwopoze bay divès federasyon Ewopeyen yo pou yo voye chanpyon nasyonal yo nan evènman an e L'Équipe te bay twofe a. [4]

Premye edisyon chanpyon Cup la te pran plas an 1958, e 22 ekip te patisipe nan tounwa a; premye edisyon an te wè Sovyetik yo nan ASK riga viktorye, pandan y ap Real Madrid te fòse yo abandone nan semi-final yo kòm rejim nan Franco pa t 'otorize l' vwayaje nan Inyon Sovyetik la .

Nan premye edisyon konpetisyon an, ekip Sovyetik yo te mèt yo, genyen sis tit: 3 ASK riga, 2 CSKA Moskou , ak yon viktwa pouDinamo Tbilisi .

1960 yo

An 1961 bagay yo te kòmanse chanje: siksè nan ogmante nan baskètbòl nan Espay ak Itali kontribye nan fè ekip oksidantal yo pi konpetitif, ak premye viktwa a, nan edisyon an 1963-1964 , nan Real Madrid kont Tchekoslovaki yo nan Spartak ZJŠ Brno . Ekip Madrid la te repete siksè yo ane kap vini an, tou gras a lefèt ke ekip Inyon Sovyetik yo pa t patisipe nan konpetisyon an, jan jwè yo te deja rele pa ekip nasyonal la pou patisipe nan Tokyo 1964 olenpik yo . [4]

Sezon sa a te konpetisyon an te genyen pou la pwemye fwa pa yon ekip Italyen, Simmenthal Milano ki te dirije pa yon trè jèn Bill Bradley , ki moun ki ta pita vin yon zetwal NBA ak New York Knicks yo . Apre siksè nan Milanese, pou yon lòt de ane Cup la te genyen pa Real Madrid, gras a zetwal tankou Clifford Luyk , Emiliano Rodríguez , Miles Aiken , epi pita Wayne Brabender .

Nan final la nan Barcelona, ​​nan edisyon an 1968-1969 , CSKA Moskou jere pou li retounen nan tèt la nan Ewòp ak viktwa a kont Real Madrid, ki te dirije pa talan yo jenn nan Sergej Belov , otè de 19 pwen, men pi wo a tout pa pèfòmans nan 37 pwen pa Vladimir Andreev . [4]

Lane 1970 yo

Ottorino Flaborea , ak premye gode a genyen pa Varese.

Apre dinasti Sovyetik ak Panyòl, swasanndis yo te domine pa Varese Basketball ki te jwe dis final youn apre lòt (yon dosye toujou inegal), genyen senk. Ki te dirije pa lejand Dino Meneghin [4] , ak pa Bob Morse , Manuel Raga , Ottorino Flaborea , Jan Fultz , Ivan Bisson ak pa Aza Nikolić premye, ak Sandro Gamba lè sa a, kòm antrenè.

Pandan deseni kap vini an CSKA Moskou, ki te dirije tou pa Sergei Belov, te genyen twofe ki sot pase a anvan yon vit vit ki te dire jiska 2006. Nan final la nan edisyon an 1973-1974 Real Madrid, ki te dirije pa Wayne Brabender ak Carmelo Cabrera jere sipriz Varese ki jouk Lè sa a, te domine konpetisyon an pa pèdi yon sèl fwa.

Epitou Varese, apre de lòt siksè, pèdi final la 1977 kont Maccabi Tel Aviv nan duo Jim Boatwright la - Miki Berkovich , otè de 43 pwen nan pè nan final la. Ak nan lane 1979 li te vire nan premye siksè nan lekòl la yougoslavyen: Bosna Sarajevo dirije sou ban an pa 32-zan Bogdan Tanjević , gras a 45 pwen soti nan Žarko Varajić ak 30 soti nan Mirza Delibašić jere bat Varese ankò, ak monte sou fòtèy la nan Ewòp. [4]

Ane 1980 yo

Dekad la te karakterize pa Maccabi Tev Aviv (sis fwa nan final la, men se yon sèl viktwa), e menm plis pa klib Italyen yo (sèt aparisyon ak senk viktwa), ak twa chanpyon diferan ( Cantù , Virtus Roma , ak Olimpia Milano ) nan sèlman 7 ane fin vye granmoun, osi byen ke soti nan Yougoslavi yo, premye a tout Cibona Zagrèb la nan Dražen Petrović , de fwa konsekitif gayan (nan 1984-1985 ak nan 1985-1986 ); Lè sa a, ki te swiv pa Jugoplastika Spalato , gayan twa fwa nan yon ranje (an 1989 , 1990 ak 1991 ), gras a chanpyon absoli tankou Dino Rađa ak Toni Kukoč .

Ane 1990 yo

Nan sezon an 1991-92 konpetisyon an sibi yon chanjman sibstansyèl, nan adisyon a detantè a tas ak chanpyon yo nan peyi yo respektif, kèk kote nan chanpyona yo ki pi enpòtan yo tou admèt, epi li pran non an nan chanpyona Ewopeyen an FIBA.

Dominasyon Italyen-Yougoslavi a te kraze an 1993 pa Limoges ki te bat Treviso nan final la. Imedyatman, baskèt la grèk kòmanse enpoze tèt li ak Olympiacos ak Panathinaikos ki regilyèman rive nan final la pran premye siksè yo. Ekip Panyòl yo souvan opozan ak Real Madrid genyen siksè wityèm yo an 1995, siksede chanpyon an 1994 Joventut Badalona.

Nan sezon 1996-97 la, premye etap gwoup la prezante epi konpetisyon an pran non Euroleague. Pami siksè yo nan Olympiacos ak Panathinaikos, gen de final pou Virtus Bolòy ki nan 1998 se chanpyon Ewopeyen an pou premye fwa ak nan ane annapre a se depase pa Lityanyen yo nan Zalgiris Kaunas (tou premye siksè yo).

Ane 2000 ak 2010

Nan lane 2000 ULEB a (Inyon lig lig baskètbòl Ewopeyen an) anrejistre trademark Euroleague kite dekouvwi pa FIBA ​​Ewòp, ki te kreye Suproleague la . Sa kreye yon fann nan klib baskètbòl Ewopeyen an: pami lòt ekip, Panathīnaïkos , Maccabi Tel Aviv , CSKA Moskou ak Efes Pilsen rete ak FIBA, pandan Olympiakos , Virtus Bolòy , Fortitudo Bolòy , Real Madrid , Barcelone , Baskonia ak Benetton Treviso te rantre nan ULEB la. . Nan mwa me 2001 Ewòp te gen de chanpyon: Virtus Bolòy nan Euroleague la ULEB ak Maccabi Tel Aviv nan FIBA ​​Suproleague la. Apre sezon tranzisyon sa a, lidè yo nan de òganizasyon yo te vin konvenki nan bezwen an vini ak yon nouvo tounwa sèl. Negosyasyon an te wè ULEB nan yon kondisyon klè nan siperyorite ak FIBA ​​pa te gen okenn chwa men aksepte kondisyon li yo. Kòm yon rezilta, konpetisyon an FIBA ​​te absòbe ULEB Euroleague la.

Nan konpetisyon nan nouvo, se sistèm nan lisans prezante, ki garanti aksè milti-ane nan kèk ekip, ak entegrasyon an nan pi bon yo mete yo nan lig yo ki pi enpòtan. Lisans yo te okòmansman bay chak twa ane ki baze sou rezilta yo jwenn nan chanpyona nasyonal la twa ane. Imedyatman, nan adisyon a rezilta yo, lòt faktè yo te tou pran an konsiderasyon tankou gwosè a nan koulwa yo espò ak sa ki annapre yo nan piblik la. Batay la pou tit la souvan te wè ekip yo grèk ak Panyòl ak CSKA soti nan Moskou konfwonte youn ak lòt, ki moun ki pataje tit yo ak eksepsyon de peryòd la de ane 2004-2005 ki te wè Maccabi Tel Aviv triyonf. Barcelona te genyen tit la pou premye fwa an 2003 ak Lè sa a, repete tèt li nan 2010, pandan y ap CSKA retounen nan viktwa apre plis pase trant ane nan 2006 nan premye a nan kat final youn apre lòt ki pral ba yo tou tit la 2008.

An 2008 ULEB kite òganizasyon an nan konpetisyon an an favè Eurolegue Byen Komèsyal (ECA), ki opere yon estabilizasyon nan lisans yo, nan moman sa a trèz, ki ka revoke sèlman nan ka ta gen pwoblèm finansye oswa rezilta patikilyèman pòv yo. Kòmanse soti nan sezon an 2016-2017, tou apre rivalite a renouvle ak FIBA ​​ki ap eseye relansman tounwa pwòp li yo, konpetisyon an chanje fòma vin yon chanpyona ak sèz ekip nan yo ki onz yo lisansye.

Sou nivo espòtif nan peryòd sa a gen yon balans sèten ak de prensipal ekip yo grèk Panathinaikos ak Olympiakos ki se yo menm sèlman pou pou genyen plis pase yon sèl tit.

Fòma

Fòma aktyèl la

Kòmanse nan sezon 2019-2020 la, 18 ekip patisipe nan yon sèl gwoup Italyen ak alimèt lakay ak ale. Onz ekip gen yon lisans milti-ane A, ganyan yo nan chanpyona Alman an ak lig la Adriyatik, premye klase nan chanpyona Panyòl la ak lig la VTB ki pa gen lisans lan A, gayan an nan Eurocup la ak de ekip yo ki yo asiyen kat sovaj . Premye uit ekip yo nan sezon regilye a pral Lè sa a, ale nan jwe faz eliminatwa yo dapre fòma a deja itilize nan ane anvan yo: trimès-final nan pi bon an nan 5 ras yo ak kat final la.

Woule onè

Ane Final 1ye / 2e plas 3èm / 4èm plas
Gayan Nòt Dezyèm plas
1958 Inyon Sovyetik
MANDE riga
170-152
(86 -81 / 71- 84)
Bilgari
Akademik Sofia
Ongri
Honvéd Budapest
Espay
reyèl Madrid
1958-1959 Inyon Sovyetik
MANDE riga
148-125
(79 -58 / 67- 69)
Bilgari
Akademik Sofia
Yougoslavi
OKK Bèlgrad
Polòy
Lech Poznań
1959-1960 Inyon Sovyetik
MANDE riga
130-113
( 51-61 / 69 -62)
Inyon Sovyetik
Dinamo Tbilisi
Polòy
Polòy Warsaw
Tchekoslovaki
Slovan Orbis Prag
1960-1961 Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
148-128
( 87 -62 / 66- 61 )
Inyon Sovyetik
MANDE riga
Espay
reyèl Madrid
Woumani
Steaua Bucarest
1961-1962 Inyon Sovyetik
Dinamo Tbilisi
90-83 Espay
reyèl Madrid
Yougoslavi
AŠK Olimpija Ljubljana
Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
1962-1963 Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
259-240
(86- 69/91-74 / 99 -80)
Espay
reyèl Madrid
Tchekoslovaki
Spartak ZJŠ Brno
Inyon Sovyetik
Dinamo Tbilisi
1963-1964 Espay
reyèl Madrid
183-174
( 110-99 / 84 -64)
Tchekoslovaki
Spartak ZJŠ Brno
Yougoslavi
OKK Bèlgrad
Itali
Simmenthal Milan
1964-1965 Espay
reyèl Madrid
157-150
( 88-81 / 76 -62)
Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
Itali
Ignis Varese
Yougoslavi
OKK Bèlgrad
1965-1966 Itali
Simmenthal Milan
77-72 Tchekoslovaki
Slavia Prag
Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
Lagrès
AEK Atèn
1966-1967 Espay
reyèl Madrid
91-83 Itali
Simmenthal Milan
Yougoslavi
AŠK Olimpija Ljubljana
Tchekoslovaki
Slavia Prag
1967-1968 Espay
reyèl Madrid
98-95 Tchekoslovaki
Spartak ZJŠ Brno
Itali
Simmenthal Milan
Yougoslavi
Zadar
1968-1969 Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
103-99 ( d2ts ) Espay
reyèl Madrid
Tchekoslovaki
Spartak ZJŠ Brno
Bèljik
Creole Liege
1969-1970 Itali
Ignis Varese
79-74 Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
Espay
reyèl Madrid
Tchekoslovaki
Slavia Prag
1970-1971 Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
67-53 Itali
Ignis Varese
Espay
reyèl Madrid
Tchekoslovaki
Slavia Prag
1971-1972 Itali
Ignis Varese
70-69 Yougoslavi
Jugoplastika Split
Espay
reyèl Madrid
Lagrès
Panathīnaïkos
1972-1973 Itali
Ignis Varese
71-66 Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
Yougoslavi
Star wouj Bèlgrad
Itali
Simmenthal Milan
1973-1974 Espay
reyèl Madrid
84-82 Itali
Ignis Varese
Yougoslavi
Radnički Bèlgrad
Lafrans
Berck
1974-1975 Itali
Ignis Varese
79-66 Espay
reyèl Madrid
Lafrans
Berck
Yougoslavi
Zadar
1975-1976 Itali
Mobilgirgi Varese
81-74 Espay
reyèl Madrid
Itali
Forst Cantù
Lafrans
ASVEL Lyon-Villeurbanne
1976-1977 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
78-77 Itali
Mobilgirgi Varese
Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
Espay
reyèl Madrid
1977-1978 Espay
reyèl Madrid
75-67 Itali
Mobilgirgi Varese
Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Lafrans
ASVEL Lyon-Villeurbanne
1978-1979 Yougoslavi
Bosna Sarajevo
96-93 Itali
Emerson Varese
Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Espay
reyèl Madrid
1979-1980 Espay
reyèl Madrid
89-85 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Yougoslavi
Bosna Sarajevo
Itali
Virtus Sinudyne Bolòy
1980-1981 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
80-79 Itali
Virtus Sinudyne Bolòy
Netherlands
Nashua Den Bosch
Yougoslavi
Bosna Sarajevo
1981-1982 Itali
Squibb Cantù
86-80 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Yougoslavi
Partizan Belgrad
Espay
Barcelone
1982-1983 Itali
Ford Cantù
69-68 Itali
Billy Milan
Espay
reyèl Madrid
Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
1983-1984 Itali
Virtus Banco nan lavil Wòm
79-73 Espay
Barcelone
Itali
Jollycolombani Cantù
Yougoslavi
Bosna Sarajevo
1984-1985 Yougoslavi
Cibona Zagrèb
87-78 Espay
reyèl Madrid
Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Inyon Sovyetik
CSKA Moskou
1985-1986 Yougoslavi
Cibona Zagrèb
94-82 Inyon Sovyetik
Žalgiris Kaunas
Itali
Simac Milan
Espay
reyèl Madrid
1986-1987 Itali
Tracer Milan
71-69 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Lafrans
Orthez
Yougoslavi
Zadar
1987-1988 Itali
Tracer Milan
90-84 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Yougoslavi
Partizan Belgrad
Lagrès
Aris Tesalonik
1988-1989 Yougoslavi
Jugoplastika Split
75-69 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Lagrès
Aris Tesalonik
Espay
Barcelone
1989-1990 Yougoslavi
Jugoplastika Split
72-67 Espay
Barcelone
Lafrans
Limoges
Lagrès
Aris Tesalonik
1990-1991 Yougoslavi
Pòp 84 Split
70-65 Espay
Barcelone
Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Itali
Scavolini Pesaro
1991-1992 Yougoslavi
Partizan Belgrad
71-70 Espay
Montigalà Badalona
Itali
Philips Milan
Espay
Caja Postal Etidyan
1992-1993 Lafrans
Limoges
59-55 Itali
Benetton Treviso
Lagrès
PAOK Thessaloniki
Espay
reyèl Madrid
1993-1994 Espay
7Up Badalona
59-57 Lagrès
Olympiakos
Lagrès
Panathīnaïkos
Espay
Barcelone
1994-1995 Espay
reyèl Madrid
73-61 Lagrès
Olympiakos
Lagrès
Panathīnaïkos
Lafrans
Limoges
1995-1996 Lagrès
Panathīnaïkos
67-66 Espay
Barcelone
Larisi
CSKA Moskou
Espay
reyèl Madrid
1996-1997 Lagrès
Olympiakos
73-58 Espay
Barcelone
Sloveni
Olimpija Smelt Ljubljana
Lafrans
ASVEL Lyon-Villeurbanne
1997-1998 Itali
Virtus Kinder Bolòy
58-44 Lagrès
AEK Atèn
Itali
Benetton Treviso
Yougoslavi
Partizan Belgrad
1998-1999 Lityani
Žalgiris Kaunas
82-74 Itali
Virtus Kinder Bolòy
Lagrès
Olympiakos
Itali
Fortitudo Teamsystem Bolòy
1999-2000 Lagrès
Panathīnaïkos
73-67 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Latiki
Efes Pilsen
Espay
Barcelone
2000-2001 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
81-67 Lagrès
Panathīnaïkos
Latiki
Efes Pilsen
Larisi
CSKA Moskou
2000-2001 Itali
Virtus Kinder Bolòy
3-2
(65 -78 / 94 -73 / 60- 80 / 96- 79/82 -74)
Espay
Tau Cerámica Baskonia
Itali
Paf Wennington Bolòy
Lagrès
AEK Atèn
2001-2002 Lagrès
Panathīnaïkos
89-83 Itali
Virtus Kinder Bolòy
Itali
Benetton Treviso
Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
2002-2003 Espay
Barcelone
76-65 Itali
Benetton Treviso
Itali
Montepaschi Syèn
Larisi
CSKA Moskou
2003-2004 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
118-74 Itali
Fortitud Skipper Bolòy
Larisi
CSKA Moskou
Itali
Montepaschi Syèn
2004-2005 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
90-78 Espay
Tau Cerámica Baskonia
Lagrès
Panathīnaïkos
Larisi
CSKA Moskou
2005-2006 Larisi
CSKA Moskou
73-69 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Espay
Tau Cerámica Baskonia
Espay
Barcelone
2006-2007 Lagrès
Panathīnaïkos
93-91 Larisi
CSKA Moskou
Espay
Unicaja Málaga
Espay
Tau Cerámica Baskonia
2007-2008 Larisi
CSKA Moskou
91-77 Izrayèl
Maccabi elit Tel Aviv
Itali
Montepaschi Syèn
Espay
Tau Cerámica Baskonia
2008-2009 Lagrès
Panathīnaïkos
73-71 Larisi
CSKA Moskou
Espay
Barcelone
Lagrès
Olympiakos
2009-2010 Espay
Barcelone
86-68 Lagrès
Olympiakos
Larisi
CSKA Moskou
Sèbi
Partizan Belgrad
2010-2011 Lagrès
Panathīnaïkos
78-70 Izrayèl
Maccabi Electra Tel Aviv
Itali
Montepaschi Syèn
Espay
reyèl Madrid
2011-2012 Lagrès
Olympiakos
62-61 Larisi
CSKA Moskou
Espay
Barcelone
Lagrès
Panathīnaïkos
2012-2013 Lagrès
Olympiakos
100-88 Espay
reyèl Madrid
Larisi
CSKA Moskou
Espay
Barcelone
2013-2014 Izrayèl
Maccabi Electra Tel Aviv
98-86 ( dts ) Espay
reyèl Madrid
Espay
Barcelone
Larisi
CSKA Moskou
2014-2015 Espay
reyèl Madrid
78-59 Lagrès
Olympiakos
Russia
CSKA Mosca
Turchia
Fenerbahçe Ülker
2015-2016 Russia
CSKA Mosca
101-96 ( dts ) Turchia
Fenerbahçe
Russia
Lokomotiv Kuban
Spagna
Laboral Kutxa
2016-2017 Turchia
Fenerbahçe
80-64 Grecia
Olympiakos
Russia
CSKA Mosca
Spagna
Real Madrid
2017-2018 Spagna
Real Madrid
85-80 Turchia
Fenerbahçe
Lituania
Žalgiris Kaunas
Russia
CSKA Mosca
2018-2019 Russia
CSKA Mosca
91-83 Turchia
Anadolu Efes
Spagna
Real Madrid
Turchia
Fenerbahçe
2019-2020 Non assegnato [5]
2020-2021 Turchia
Anadolu Efes
86-81 Spagna
Barcellona
Italia
Olimpia Milano
Russia
CSKA Mosca

Titoli per club

Club Titoli Città Anni
Real Madrid 10 Spagna Madrid1963-1964 ,1964-1965 ,1966-1967 ,1967-1968 ,1973-1974 ,1977-1978 ,1979-1980 , 1994-1995 , 2014-2015 , 2017-2018
CSKA Mosca 8 Russia Mosca1960-1961 ,1962-1963 ,1968-1969 ,1970-1971 , 2005-2006 , 2007-2008 , 2015-2016 , 2018-2019
Panathīnaïkos 6 Grecia Atene 1995-1996 , 1999-2000 , 2001-2002 , 2006-2007 , 2008-2009 , 2010-2011
Maccabi Tel Aviv 6 Israele Tel Aviv1976-1977 ,1980-1981 , 2000-2001 , 2003-2004 , 2004-2005 , 2013-2014
Varese 5 Italia Varese1969-1970 ,1971-1972 ,1972-1973 ,1974-1975 ,1975-1976
Olimpia Milano 3 Italia Milano1965-1966 ,1986-1987 ,1987-1988
Olympiakos 3 Grecia Il Pireo 1996-1997 , 2011-2012 , 2012-2013
ASK Rīga 3 Lettonia Riga 1958 ,1958-1959 ,1959-1960
Spalato 3 Croazia Spalato1988-1989 ,1989-1990 ,1990-1991
Barcellona 2 Spagna Barcellona 2002-2003 , 2009-2010
Virtus Bologna 2 Italia Bologna 1997-1998 , 2000-2001
Pall. Cantù 2 Italia Cantù1981-1982 ,1982-1983
Cibona Zagabria 2 Croazia Zagabria1984-1985 ,1985-1986
Dinamo Tbilisi 1 Georgia Tbilisi1961-1962
Joventut Badalona 1 Spagna Badalona 1993-1994
Žalgiris Kaunas 1 Lituania Kaunas 1998-1999
Bosna 1 Bosnia ed Erzegovina Sarajevo1978-1979
Virtus Roma 1 Italia Roma1983-1984
Partizan Belgrado 1 Serbia Belgrado 1991-1992
CSP Limoges 1 Francia Limoges 1992-1993
Fenerbahçe Ülker 1 Turchia Istanbul 2016-2017
Anadolu Efes 1 Turchia Istanbul 2020-2021

Titoli per nazione

Nazione Titoli Club vincitori
Italia Italia 13 Pall. Varese (5), Olimpia Milano (3), Virtus Bologna (2), Pall. Cantù (2), Virtus Roma (1)
Spagna Spagna 13 Real Madrid (10), Barcellona (2), Joventut Badalona (1)
Grecia Grecia 9 Panathīnaïkos (6), Olympiakos (3)
Russia Russia /(ex Unione Sovietica Unione Sovietica ) 8 CSKA Mosca (4 + 4)
Israele Israele 6 Maccabi Tel Aviv (6)
Croazia Croazia /(ex bandiera Jugoslavia ) 5 Spalato (3), Cibona Zagabria (2)
Lettonia Lettonia /(ex Unione Sovietica Unione Sovietica ) 3 ASK Riga (3)
Turchia Turchia 2 Fenerbahçe (1), Anadolu Efes (1)
Georgia Georgia /(ex Unione Sovietica Unione Sovietica ) 1 Dinamo Tbilisi (1)
Bosnia ed Erzegovina Bosnia ed Erzegovina /(ex bandiera Jugoslavia ) 1 Bosna (1)
Serbia Serbia /(ex bandiera Jugoslavia ) 1 Partizan Belgrado (1)
Francia Francia 1 CSP Limoges (1)
Lituania Lituania /(ex Unione Sovietica Unione Sovietica ) 1 Žalgiris Kaunas (1)

Sedi delle Final Four

Personalità coinvolte

Presidenti e commissari

Era FIBA (1958–2001)
Era Euroleague Basketball (2000–presente)

Giocatori

Allenatori

Premi annuali e onorificenze

Statistiche individuali

Statistiche dalla stagione 2000-2001 , aggiornate al 6 marzo 2021.

Punti:

  1. Grecia Vasilīs Spanoulīs - 4.418
  2. Spagna Juan Carlos Navarro - 4.152
  3. Francia Nando de Colo - 3.425
  4. Grecia Giōrgos Printezīs - 3.416
  5. Lituania Jankunas Paulius - 3.155

Rimbalzi:

  1. Lituania Jankunas Paulius - 1.926
  2. Spagna Felipe Reyes - 1.794
  3. Grecia Bourousis Ioannis - 1.603
  4. Croazia Ante Tomic - 1.545
  5. Stati Uniti Kyle Hines - 1.412

Assist:

  1. Grecia Vasilīs Spanoulīs - 1.586
  2. Grecia Nick Calathes - 1.458
  3. Spagna Sergio Rodriguez - 1.348
  4. Grecia Dīmītrīs Diamantidīs - 1.255
  5. Francia Thomas Heurtel - 1.216

Stoppate:

  1. Stati Uniti Bryant Dunston - 267
  2. Stati Uniti Kyle Hines - 250
  3. Spagna Fran Vázquez - 249
  4. Stati Uniti Alex Tyus - 214
  5. Capo Verde Walter Tavares - 210

Palle rubate:

  1. Grecia Dīmītrīs Diamantidīs - 434
  2. Grecia Theodōros Papaloukas - 335
  3. Grecia Nick Calathes - 323
  4. Spagna Pablo Prigioni - 322
  5. Spagna Rudy Fernández - 294

All-time leaders

statistiche dalla stagione 2000-2001 Aggiornate al 6 marzo 2021.

Media Totale
Punti Stati Uniti Alphonso Ford 22,22 Grecia Vasilīs Spanoulīs 4.418
Rimbalzi Stati Uniti Joseph Blair 10,05 Lituania Paulius Jankūnas 1.926
Assist Grecia Nick Calathes 6,10 Grecia Vasilīs Spanoulīs 1.586
Palle rubate Argentina Emanuel Ginóbili 2,77 Grecia Dīmītrīs Diamantidīs 434
Stoppate Nigeria Ekpe Udoh 2,22 Stati Uniti Bryant Dunston 267

Migliori prestazioni

dalla stagione1990-1991

Aggiornato all'11 gennaio 2020.

Giocatore
Punti Stati Uniti Joe Arlauckas (Real Madrid) 63
Rimbalzi Lituania Arvydas Sabonis (Real Madrid)
Stati Uniti Joe Binion (Buckler Bologna)
Grecia Antōnīs Fōtsīs (Dinamo Mosca)
24
Assist Serbia Stefan Jović (Stella Rossa) 19
Palle rubate Stati Uniti Marcus Webb (CSKA Mosca)
Stati Uniti Jeff Trepagnier (Ulker Istanbul)
11
Stoppate Croazia Stojko Vranković (PAF Bologna) 10

Record Eurolega

Note

  1. ^ Vincitrice dell'edizione 2020-21 .
  2. ^ ( EN ) Euroleague, Turkish Airlines sign strategic partnership deal , su euroleague.net . URL consultato il 29 marzo 2011 .
  3. ^ ( EN ) Wolves vs Honved , su thewolvessite.co.uk . URL consultato il 22 luglio 2013 (archiviato dall' url originale il 19 agosto 2013) .
  4. ^ a b c d e The European Cup For Men's Champion Clubs - The Early Years , su fibaeurope.com . URL consultato il 30 giugno 2016 .
  5. ^ ( EN ) ECA Shareholders Executive Board announces decisions regarding 2019-20 and 2020-21 seasons , su euroleaguebasketball.net , 25 maggio 2020.
  6. ^ Euroleague Basketball Career Points Scored Leaders , su euroleague.net .

Voci correlate

Altri progetti

Collegamenti esterni

Pallacanestro Portale Pallacanestro : accedi alle voci di Wikipedia che trattano di pallacanestro